Za nami uroczystość poświęcenia i odsłonięcia pomnika ku pamięci mieszkańców Niemstowa, którzy 80 lat temu zostali wywiezieni na przymusowe roboty do Niemiec.

12.11.2023 r., o godzinie 11:00, uroczystości rozpoczęły się w kościele parafialnym w Niemstowie. Tam odbyła się uroczysta msza święta, którą poprowadził proboszcz, ks. Piotr Ciećkiewicz. Po mszy świętej, zgromadzeni udali się pod pomnik.

Część oficjalna rozpoczęła się od odśpiewania hymnu Rzeczpospolitej Polskiej – Mazurka Dąbrowskiego. Następnie głos zabrał Prezes OSP w Niemstowie, dh Edward Pokrywka, który powitał przybyłych gości. Następnie dh Krystian Naparty – Dyrektor Centrum Kultury i Sportu w Cieszanowie, poprosił proboszcza parafii Niemstów, ks. Piotra Ciećkiewicza o poświęcenie pomnika.

Po poświęceniu, przybyłe delegacje złożyły pod pomnikiem kwiaty, a następnie zaproszeni goście zabrali głos. Przepiękny wiersz odczytał przedstawiciel Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, a Burmistrz Miasta i Gminy Cieszanów podkreślił jak ważne jest upamiętnianie takich wydarzeń.

Dh Tadeusz Sitarz przedstawił zgromadzonym rys historyczny dotyczący m.in. Akcji Werwolf. Następnie dh Edward Pokrywka opowiedział szerzej o procesie powstawania pomnika.

Na koniec, zgromadzeni mogli wysłuchać pieśni patriotycznych.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *